Naturalne skóry dekoracyjne to jeden z efektowniejszych i modnych dodatków do wnętrz. Charakteryzują się one nadzwyczaj pięknym i estetycznym wyglądem oraz niebywałą trwałością. Jednak, aby tak było muszą one przejść przez długi i dokładny etap produkcji. Zastanawiasz się, czym jest wyprawa skór? Jaki jest jej cel? Jak przebiega cały proces tworzenia tych designerskich dekoracji?
Zanim dekoracje z naturalnych skór owczych trafią do sprzedaży przechodzą przez profesjonalny proce przygotowawczy, którego jednym z etapów jest wyprawa skór.
Wyprawa skór to szereg czynności polegających na obróbce skóry zwierzęcej uprzednio wcześniej oczyszczonej i osuszonej. Wyprawianie skóry owczej składa się z trzech głównych etapów, pierwszym z nich jest proces przygotowawczy, kolejnym garbowanie, natomiast ostatnim krokiem jest kondycjonowanie skóry naturalnej, w dużej mierze wypływające na trwałość wytworzonego produktu. W zależności od rodzaju skóry i jej późniejszego przeznaczenia procesów tych może być więcej. Nie mniej jednak celem wyprawiania skór jest uzyskanie wysokiej jakości, trwałej skóry dekoracyjnej.
Proces wyprawy skóry zwierzęcej rozpoczyna się od dokładnego suszenia skóry, następne w kolejności jest moczenie skóry w wodzie, czego celem jest przywrócenie jej naturalnej elastyczności.
W dalszej części wyprawy skóry przy użyciu specjalnego roztworu zmiękczane jest włosie, dzięki temu w rezultacie jest ono bardzo miękkie i puszyste. Po oczyszczeniu skóry z pozostałości tłuszczu, ulega ona procesom zabezpieczającym przez ewentualnym gniciem. Po zaimpregnowaniu wyrobu jest on gotowy do sprzedaży.
Proces wyprawiania skóry jest dosyć czasochłonny i skomplikowany, niemniej jednak to właśnie od poprawności jego przeprowadzenia zależy jakość i trwałość wytworzonych wyrobów. Osoby, które nabędą dekoracyjną skórę owczą powinny pamiętać również o jej odpowiednim i regularnym pielęgnowaniu, dzięki czemu na dłużej ona zachowa swój świeży i piękny wygląd.